Kvalitná montáž – základ dobrého zateplenia 

Po tipoch, na čo si dať pozor pri plánovaní zateplenia a výbere vhodného izolačného materiálu ,sa budeme v tomto článku venovať tomu, na čo nezabudnúť pri samotnej montáži.

Kotvenie 

Či sa už chystáme zatepľovať svojpomocne alebo si najímame firmu, rôzne podklady a typy zateplenia si vyžadujú rôzne spôsoby montáže. 

V prvom rade je dôležité dbať na správne ukotvenie. Menší počet kotiev nám síce ušetrí pár eur, no ohrozí kvalitu celého zateplenia. Vo všeobecnosti rozlišujeme 4 typy montáže – kotvenie lepeným spojom, ktorým sa vyhneme vzniku nežiaducich bodiek na fasáde, zápustnú montáž, povrchovú montáž a montáž izolačných dosiek bez kotvenia. Tá je však vhodná iba pre novostavby a pre polystyrén a minerálnu vlnu len s kolmým vláknom do hrúbky 120 mm. 

Koľko kotiev teda použiť? Vo všeobecnosti by ich malo byť 6 až 12 na 1 meter štvorcový. 

Typ kotvenia závisí aj od toho, do akého povrchu ho budeme umiestňovať. Ak je totiž príliš mäkký, hmoždinka v ňom nemusí držať správnenásledkom čoho nebude poriadne usadená ani izolácia. Pozor by sme si mali dať aj na to, čím ideme zatepľovať. Polystyrén a minerálna vlna si totiž vyžadujú vlastný typ kotvenia.

Nie je lepidlo ako lepidlo 

Ďalším kritickým bodom je lepenie. Ani pri ňom by sme nemali šetriť – pri ukladaní izolačných dosiek z polystyrénu by malo lepidlo pokrývať minimálne 40 % plochy dosky, pričom by sme ho mali naniesť nielen po obvode, ale aj do dvoch až troch vnútorných bodov. Ešte väčšie množstvo (cca 60 %) by sme mali použiť, ak lepíme dosky na sokel s keramickým obkladom. Ak sme si zvolili minerálnu vlnu, lepidlo by sme mali naniesť na celú plochu podľa pokynov daného výrobcu.

Pozor na správne založenie dosiek 

Ukladanie izolácie je práca, ktorá si vyžaduje dobré oči. Ako sme spomínali v predchádzajúcich článkoch, pred lepením dosiek by sme sa mali uistiť, že je povrch úplne rovný. Iba tak zabezpečíme, že sa medzi pôvodnú stenu a izoláciu nedostanú nečistoty a vlhkosť. 

Týmto sa však naša práca nekončí. Veľký pozor by sme si mali dať pri ukladaní prvej dosky. Ak ju totiž založíme nakrivo, ostatné ju budú “nasledovať”. Vyrovnať tento domino efekt bude veľmi ťažké, keďže medzi doskami sa nesmú nachádzať medzery a v žiadnom prípade by sa nemali zapĺňať lepidlom.
Investícia na dlhé roky 

Podobne ako čistenie fasády, aj zatepľovanie sa môže pri zozname potrebných položiek a ich sume javiť ako vysoký výdavok. V skutočnosti je to však investícia. Veď vo svojom zateplenom dome budeme bývať ešte dlhé roky, a zaslúžime si mať pohodlie, teplo, ticho a sucho. 

Dohodnite si s nami BEZPLATNÚ UKÁŽKU.


Vyplňte nezáväzný formulár a my sa vám ozveme.