Zatepľovanie – ktorý izolačný materiál je pre mňa najvhodnejší?

Zatepľovanie patrí medzi najčastejšie stavebné fenomény súčasnosti. Neobišlo ani náš blog, a to vo veľkom. Kým v predchádzajúcom článku – Vyrieši zateplenie vaše problémy s fasádou?  sme písali o nástrahách v podobe množstva otázok, ktoré nás pred zatepľovaním domu čakajú, dnes sa pozrieme na najčastejšie typy zateplenia a na to, ktorý materiál je pre náš domov vhodný. 

Polystyrén či minerálna vlna? 

Donedávna sa zatepľovalo iba polystyrénom. Jeho použitie vyplývalo z jeho vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností a výhodnej ceny. V porovnaní s minerálnou vlnou (či vatou, ako sa niekedy nazýva) je stále finančne výhodnejší, zároveň však ekologicky závadnejší (vyrába sa z ropy). Aké sú teda výhody a nevýhody polystyrénu a minerálnej vlny? 

Polystyrén 

Polystyrén je ľahký, vďaka čomu sa s ním jednoduchšie manipuluje, a má malú nasiakavosť. Skvelo teda chráni dom vo vlhkom prostredí, napríklad v blízkosti lesa. 

Chybičkou krásy je však jeho malá paropriepustnosť. Keď varíme alebo sušíme prádlo, do vzduchu vypúšťame množstvo pary, ktoré sa cez steny snaží uniknúť von. Polystyrén ho však zastaví a tak sa medzi stenou a izoláciou hromadí voda. A tá, ako sme si spomínali už niekoľkých článkoch, dokáže na fasáde narobiť riadnu šarapatu. 

Polystyrén prehráva aj v boji proti hlodavcom. Možno ste sa teraz zasmiali, no jeho mäkkosť nezastaví myši či potkany pred tým, aby sa prehrýzli k svojmu cieľu a narušili tak izoláciu, do ktorej ste investovali toľko času a peňazí. 

Do tretice polystyrén zaostáva aj v oblasti akustickej izolácie, keďže exteriérové zvuky tlmí iba veľmi slabo. 

To, či je polystyrén vhodný pre náš dom, najlepšie určí projektant na základe technického výpočtu. Zároveň nám poradí aj to, aký typ polystyrénu použiť podľa toho, kam ho chceme umiestniť. Expandový polystyrén (EPS) sa môže umiestňovať na budovy až od výšky 30 cm. Kvalitnejšou alternatívou s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami je polystyrén s prídavkom grafitu. Má atypickú sivú farbu, nemali by sme ho však nechávať na slnku, pretože ho teplo môže zdeformovať. Ak potrebujeme zatepliť spodnú časť domu, pričom izolácia príde do kontaktu s pôdou, mali by sme použiť extrudovaný polystyrén, vhodný tiež na sokle. 

Minerálna vlna 

Na rozdiel od polystyrénu je minerálna vlna vzdušná a prepúšťa paru. Je odolnejšia voči vysokým teplotám, chemickým látkam aj hlodavcom. Jedným z najväčších rozdielov oproti polystyrénu je však to, že je nehorľavá a jej výroba je ekologickejšiaSklená minerálna vata sa vyrába z kremíka a zložiek drveného recyklovaného skla. Jej o niečo ťažšia sestra, kamenná minerálna vlna, obsahuje namiesto kremíka čadič. 

Nevýhodou minerálnej vlny je jej váha a náročnejšia manipulácia. Ak však chceme mať istotu, že náš dom bude kvalitne chránený pred vlhkosťou zvonka aj zvnútra, oplatí sa investovať. 

Existujú alternatívy? 

Môže sa stať, že náš dom potrebuje mix polystyrénu a minerálnej vlny. V dnešnej dobe sú na trhu dostupné kombinované tepelnoizolačné dosky, stoja však o niečo viac. 

Ekologická cesta 

Ak nám záleží na životnom prostredí, jednou z alternatív je drevovlákno. Ako naznačuje už jeho názov, je vyrobené z drobných vlákien dreva s prídavkom prírodnej živice a parafínov. Má vynikajúcu paropriepustnosť, tlmí hluk a optimálne kumuluje teplo. Ak chceme zatepľovať drevostavbu, tento typ izolácie je pre ňu ako tvorený. 

Ďalšou možnosťou je fenolová pena, ktorá je oproti ostatným izolantom omnoho tenšia. Napriek tomu má veľmi nízku tepelnú vodivosť a ľahko sa s ňou manipuluje. 

S témou zatepľovania sme ani zďaleka neskončili. V nasledujúcom blogu si povieme, prečo je kvalitná montáž alfou a omegou spoľahlivého zateplenia. 

Nezabúdajte, pred tým ako začnete zatepľovať, je potrebné fasádu precízne pripraviť, aby vaše investované peniaze do novej zateplnej fasády nevyšli navnivoč. My vašu fasádu pripravíme na zateplenie, zbavíme ju nečistôt pomocou našej revolučnej a ekologicky nezávadnej techniky čistenia fasád.

Dohodnite si s nami BEZPLATNÚ UKÁŽKU.


Vyplňte nezáväzný formulár a my sa vám ozveme.