Ako si vybrať materiál na fasádu vášho domu?

Fasáda nie je len vonkajším plášťom nášho domova. Je v prvom rade ochranou, ktorá bráni počasiu a ďalším externým vplyvom pred tým, aby narušili vnútornú štruktúru miesta, kde bývame. Preto by sme sa mali pri výbere materiálu fasády sústrediť nielen na jej vzhľad, ale predovšetkým funkčnosť. Naši členovia tímu Bomba fasáda si pre vás pripravili niekoľko rád.

Orientácia domu

Orientácia domu zohráva úlohu najmä pri výbere fasádneho náteru. Ak sú steny orientované na juh, západ, východ, juhovýchod a juhozápad, znamená to, že fasáda bude vystavená dostatku slnečného žiarenia a je menej pravdepodobné, že si udrží vlhkosť. Ak je však orientovaná na severnú stranu alebo k lesu či vodnej ploche, mali by ste zvážiť silikátový náter, ktorý vašu fasádu uchráni najlepšie.

Štruktúra omietky

Pri výbere omietky by ste mali dbať na typ podkladu. Ak sa chystáte upraviť fasádu nezatepleného murovaného domu, najskôr by ste mali na podklad naniesť vápenno cementovú omietku.

Ak dom zatepľujete, úprava podkladu je súčasťou samotného zatepľovacieho systému, a tak môžete s omietaním rovno začať.

Samotný omietkový systém sa zvyčajne skladá z penetračného alebo podkladového náteru, jadrovej omietky a vrchnej štukovej vrstvy a niekedy aj spevňujúcej sieťoviny alebo konečného farebného náteru.

 

Prostredie

Váš dom najlepšie vynikne, ak jeho fasádu prispôsobíte prostrediu, v ktorom stojí. Ak sa v blízkosti nachádzajú napríklad hory alebo les, kameň či drevené obloženie sa budú s okolím domu pekne dopĺňať.

Ak staviate na predmestí, kde už stoja iné domy, môžete sa odlíšiť kombinovaným obložením, ktoré na jednej strane nenaruší zaužívaný trend, no zároveň vám pomôže vyniknúť.

Zároveň by ste mali mať na pamäti aj to, že farby vyzerajú na veľkej ploche svetlejšie. Ak chcete získať predstavu o tom, ako bude vaša fasáda vyzerať, naneste farbu na skúšobnú dosku, ktorú k podkladu priložíte ráno, na obed a večer. Získate tak predstavu o tom, ako bude váš dom pôsobiť v rôznych častiach dňa.

Nechajte si poradiť

Niekedy je medzi tým, čo chceme my, a čo je naozaj praktické a zároveň vyzerá dobre, rozdiel. Preto je dobré pri výbere materiálu na fasádu nechať si poradiť odborníkom, ktorý dokáže na základe skúseností určiť, čo sa pre fasádu vášho domu hodí a aký materiál z neho zaručene urobí hviezdu vašej ulice.

Nezabudnite na starostlivosť

Nech si už vyberiete akýkoľvek materiál, pamätajte, že o fasádu sa treba pravidelne starať, a to čistením. Jej sčernenie a znečistenie fasády totiž môže postupne narúšať jej štruktúru a rozožierať ju do hĺbky. Doprajte jej preto pravidelnú údržbu kvalitným ekologickým čistením fasád patentovanou kontaktnou technológiou, ktorá uchová jej štruktúru a vzhľad.

Dohodnite si s nami BEZPLATNÚ UKÁŽKU.


Vyplňte nezáväzný formulár a my sa vám ozveme.