Chcete rastlinnú fasádu? Zvážte jej výhody a nevýhody

V dnešnej dobe sa pri výbere fasády nemusíte držať zaužívaných trendov. Práve naopak – fasáda vášho domu môže byť odrazom vašej osobnosti. Ak máte blízko k prírode a chcete ju mať doslova na dosah, rastlinná fasáda vám tento sen splní. Aké sú jej výhody a nevýhody? Pozrie sa na ne spolu s nami.

Ochrana fasády 

Popínavé rastliny tvoria prirodzený štít pred nepriazňami počasia. Vlhkosť z vody, lesa alebo vodnej plochy v blízkosti domu alebo paneláku sa buď vstrebáva do listov, alebo po nich stečie. Fasáda je tak vystavená minimálnemu množstvu vody.

Tým pomáhajú popínavky zachovať celistvosť fasády a bránia vzniku machových, plesňových, riasových či lišajníkových kolónií, ktoré môžu fasádu rozožierať. Zelená fasáda tak slúži nielen ako ochrana, ale aj ako prevencia pred čistením fasády. Zároveň predlžujú jej životnosť v priemere až o 3 roky.

Ak sú popínavé rastliny vysadené pri stenách, ich korene odoberajú vodu zo zeme a zabraňujú zvlhnutiu základov.

 

Tepelná rovnováha 

Na Slovensku sa na fasáde darí najmä brečtanu popínavému, paviniču alebo hortenzii popínavej. Rovnako ako každá rastlina, aj tieto druhy vykonávajú fotosyntézu.

Vďaka tomu absorbujú časť slnečného žiarenia a zužitkujú ho na vytvorenie kyslíka. Zároveň poskytujú tieň pred slnkom a v lete znižujú teplotu fasády až zo 42 stupňov Celzia na 22.

Popínavé rastliny spomaľujú aj prúdenie vzduchu, čím znižujú výmenu tepla. Jeho spotreba tak klesá o 2 až 3 %. Akumulované teplo zároveň neuniká, čím sa zvyšuje úspora tepelnej energie na 5 či viac percent. Popínavky vás chránia aj pred teplotnými stratami – oproti tradičným fasádam sú nižšie o 15 až 30 %.

čistenie fasád rodinného domu

Pred čistením fasády rodinného domu

Na čo myslieť predtým, než sa rozhodnete pre zelenú fasádu? 

Prítomnosť zelene so sebou automaticky prináša aj rôzne živočíchy, ktoré v nej hľadajú svoje útočisko. Ani jedna z popínavých rastlín však nepriťahuje dotieravý hmyz. Myší sa taktiež nemusíte obávať, keďže tie sa do domu či bytovky dostávajú cez škáry v poškodenej fasáde.

Predtým, než si okolo domu zasadíte popínavú rastlinu, mali by ste si dať fasádu vyčistiť. Ak máte starý dom, ktorý má trhliny alebo duté miesta, mali by ste ich najprv vyplniť.

 

Po čistení fasády rodinného domu

Po čistení fasády rodinného domu

 

Ak sa tam dostane popínavka, môže narušiť celú štruktúru fasády. Pri starších domoch alebo bytovkách je potrebné zobrať do úvahy aj nosnosť fasády. Váha rastliny ju totiž môže pri silnom vetre strhnúť.

V Bombafasada vám pomôžeme s prvotnými prípravami vašej fasády. Vyčistíme vašu fasádu ekologickým spôsobom. Neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára.

Dohodnite si s nami BEZPLATNÚ UKÁŽKU.


Vyplňte nezáväzný formulár a my sa vám ozveme.