Je čistenie žľabov rovnako dôležité ako čistenie striech?

Čisteniu striech sme sa v našom blogu už venovali. Čo však čistenie žľabov? Venujete im dostatočnú pozornosť? A kedy je vhodné ich skontrolovať? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Čistenie striech a žľabov by ste nemali zanedbávať 

Žľaby slúžia na odvod dažďovej vody zo strechy. Mnohokrát jej v tom však bránia rôzne nečistoty, ktoré sa v žľaboch počas jesenných a zimných mesiacov nahromadia. Tým, že zabraňujú správnemu odtekaniu vody, podporujú vznik hniloby a hrdze.

Ak čistenie žľabu zanedbáte, môže dôjsť k poškodeniu strechy alebo fasády domu, či dokonca vytopeniu povaly.

Prevencia je základ 

Podobne ako pri čistení fasád alebo striech, aj v prípade čistenia žľabov je lepšie mu predchádzať ako “hasiť” problém. Najlepší spôsob je staviť na mriežky alebo sieťky, ktoré pripevníte na žľab. Tie zabránia listom, aby doňho padali a upchávali ho. Čo však robiť, ak je už plný nečistôt? Čítajte ďalej.

Ako teda na čistenie žľabov? 

Existujú tri spôsoby, ktorými môžete žľaby vyčistiť.

Prvý z nich je manuálny a vyžaduje si rebrík, lopatku alebo zmeták, a vedierko. Tento spôsob je časovo najnáročnejší, keďže čistenie odkvapu trvá zvyčajne 2 až 3 hodiny. Po odstránení listov, blata, vtáčieho trusu a ďalších nečistôt žľab ešte prepláchnite vodou z hadice.

Čistenie žľabov je rovnako dôležité ako čistenie strechy či čistenie fasády

Čistenie žľabov je rovnako dôležité ako čistenie strechy či čistenie fasády

Druhý, jednoduchší spôsob, hoci stále manuálny, je pomocou teleskopickej tyče a špeciálneho nadstavca. Táto metóda je ideálna pre ľudí, ktorí sa boja výšok. Stačí totiž stáť na zemi a pohybovať teleskopickou tyčou. K niektorým z nich môžete pripojiť hadicu a prepláchnuť žľab vodou. Nevýhoda tohto systému spočíva v tom, že nemôžete vidieť, či ste sa zbavili všetkých nečistôt.

Tretí spôsob je pohodlný, hoci si vyžaduje väčšiu investíciu. Je ním robot na čistenie žľabov. Stačí ho vložiť do odkvapu a spustiť. S pomocou gumovej vrtule postupne prejde žľabom a odstráni z neho listy a ďalšiu špinu. Jeho výhodou je, že dokáže prejsť oválnymi aj hranatými žľabmi.

Odkvapy je najvhodnejšie čistiť na jar, tiež je vtedy vhodná doba na čistenie fasád. Ak ste to tento rok zanedbali, nikdy nie je neskoro. Nech si už vyberiete ktorýkoľvek spôsob, vedzte, že tým ochránite vašu strechu aj fasádu.

 

Dohodnite si s nami BEZPLATNÚ UKÁŽKU.


Vyplňte nezáväzný formulár a my sa vám ozveme.