Nie je fasáda ako fasáda – ako si vybrať správnu omietku a predĺžiť jej životnosť?

Kto by nechcel mať fasádu, ktorá ulahodí jeho oku aj oku okoloidúcich? V súčasnosti si môžete vybrať z niekoľkých druhov vonkajších omietok, ktoré uspokoja vyznávačov klasiky, rustikálnosti aj moderných trendov.

Hoci je vonkajší vzhľad nášho domova dôležitý, pri výbere fasádneho náteru by sme mali mať na pamäti najmä jeho efektívnosť.

Pútavá farba či moderné vzory síce môžu v prvý rok svojej existencie vyzerať ako z katalógu, no len čo sa do ich oprie počasie, ich krása vybledne. Oživiť vašu fasádu môžete vďaka čisteniu fasády, ale aby ste si vybrali najlepší štýl fasády sme sa rozhodli dať vám tipy na to, čo pri výbere fasádneho náteru brať do úvahy. 

 

Počasie, vlhkosť, prach 

Úlohou fasády je chrániť vás pred vrtochmi počasia. Práve oni však pre ňu predstavujú najväčšie riziko. Najlepší spôsob, ako na prvý pohľad zistiť, čo všetko vašej ešte nenamietnutej fasáde hrozí, je pozrieť si okolité domy.

Získate tak lepšiu predstavu o tom, či je najväčším problémom nedostatok slnečného svetla (najmä na severnej strane), vlhkosť z priľahlého lesa (a s ňou spojené plesne, machy a lišajníky), či prach z blízkej továrne alebo rušnej cesty.

Na základe tohto jednoduchého pozorovania si môžete vybrať fasádu, ktorá vás spoľahlivo ochráni. 

3 základné druhy fasádnych náterov 

Hoci sú fasády z dreva, plechu či tehál čoraz populárnejšie, naďalej prevažujú 3 základné typy náterov – akrylátový, silikátový a silikónový. To, ktorý je pre vás najvhodnejší, závisí nielen od vyššie spomenutých  klimatických podmienok, ale aj od tepelnoizolačného materiálu, ktorý ste pri stavbe použili. 

Akrylátová farba sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči vlhkosti a vetru. Je vhodná nielen na nové domy s presahom strechy, ale aj na staršie, ktoré potrebujú omietnuť (výnimkou sú podklady z bieleho vápna).

Akrylátová farba sa však vyznačuje nízkou paropriepustnosťou, takže ak máte dom už zateplený minerálnou vlnou, na akrylát by ste mali zabudnúť – oveľa lepšie si rozumie s polystyrénom. 

Podobne ako akrylátová farba, ani silikátová sa vode len tak nepoddá. Základný rozdiel medzi nimi je v tom, že silikátový náter nemení svoju priepustnosť. Takže ak staviate dom v blízkosti lesa alebo na mieste s vlhkým ovzduším, silikátová farba je pre vás tou správnou voľbou.

Vyvarovať by ste sa jej mali pri podkladoch z bieleho vápna, alebo pri nerovnom podklade, ktorý môže spôsobiť rôzne škvrny a odlišnosti. 

Treťou, finančne náročnejšou alternatívou, sú silikónové omietky. Taktiež vynikajúco odpudzujú vodu a hodia sa na oba typy zateplenia, ako aj na nerovné povrchy. Ak sa chystáte bývať v oblasti, kde je veľa vlhkosti a prachu, do silikónovej omietky sa rozhodne oplatí investovať. 

Čo robiť, ak ste si kedysi zvolili nesprávny fasádny náter? 

Samozrejme, stavbári pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi nemali také vedomosti, aké máme teraz. Stáva sa aj to, že stavbu alebo zateplenie plánujú a vykonávajú nekvalifikovaní pracovníci. 

Výsledkom bývajú jedno-, dvoj- či troj-ročné fasády, ktoré si užili svojich 15 minút slávy a potom ich farbu prekryla špina. Neznamená to však, že ich hneď musíte omietnuť znova. Niekedy si stačí dať fasádu vyčistiť a ona bude opäť ako nová.

Navyše, 100 % ekologický roztok, ktorý používame, obsahuje látky, ktoré nielen zbavia vonkajší plášť vášho domu nečistôt, ale aj ho vynikajúco zakonzervujú proti vode a nežiaducim organizmom. 

Ak patríte medzi tých, ktorí majú znečistenú fasádu, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu na info@bombafasada.sk, telefónom na čísle +421 905 148 393 alebo prostredníctvom kontaktného formulára nižšie. Radi vám predvedieme bezplatnú ukážku a zodpovieme všetky vaše otázky. 

Dohodnite si s nami BEZPLATNÚ UKÁŽKU.


Vyplňte nezáväzný formulár a my sa vám ozveme.