Vyrieši zateplenie vaše problémy s fasádou? A ak áno, na čo všetko si dať pozor?

Zateplenie domu patrí medzi najpopulárnejšie rekonštrukčné riešenia súčasnosti. Staré domy, ktorých krása je už dávno zašlá, získavajú vďaka tejto metóde novú tvár a zároveň aj úlohu. Zateplenie – ako iste viete – plní viac než iba estetickú funkciu.

Znižuje tepelné úniky a spotrebu energie na vykurovanie, stabilizuje vnútornú teplotu, eliminuje akustické vplyvy z exteriéru, zvyšuje požiarnu bezpečnosť budovy a v neposlednom rade navyšuje hodnotu domu.

Je potrebné vôbec zatepľovať?

Než sa do zateplenia pustíme, mali by sme si položiť otázku, či je naozaj potrebné. Ak sú problémom na fasáde čierne, zelené či červené škvrny, no samotný plášť budovy nie je poškodený, háčik sa môže ukrývať inde. Bývate v blízkosti lesa, rieky či jazera?

Alebo je jedna zo stien vášho domu otočená na severnú stranu? Potom môžu byť príčinou znečistenia nadmerná vlhkosť, nepriaznivé poveternostné podmienky či nedostatok slnečného svetla. S týmito externými vplyvmi si ani zateplenie fasády neporadí. Pomôže však jej čistenie fasád, ktoré ju ochráni až po dobu 10 rokov.

Samozrejme, ak má vaša fasáda svoj vek, jej povrchom i vnútrom prechádzajú trhliny alebo rohy miestností “skrášľujú” plesne, je načase zakročiť.

Na čo všetko by sme mali myslieť pred tým, než začneme zatepľovať?

Než sa pustíme do zatepľovania, mali by sme si najať spoľahlivého projektanta, ktorý na základe lokality, typu stavby, skladby obvodovej konštrukcie a uvažovanom zateplení pripraví tepelnotechnický výpočet.

Nezanedbajme prípravu podkladu

Stena, na ktorú budeme kotviť izoláciu, by mala byť čistá, rovná a suchá. To znamená, že by sme ju mali zbaviť nečistôt, mastnoty, rias, plesní, a možno dokonca aj omietky. Ak sa drolí alebo je nerovnomerná, je potrebné ju vyrovnať.

Ak sú problémom vlhké obvodové múry, mali by sme pred zateplením zistiť ich príčinu a vyriešiť ju. Inak nám hrozí, že sa nám už do roka na zateplenej fasáde objavia plesne.

Svetlá či tmavá, klasická, alebo dizajnová?

Okrem technických vlastností budovy by sme, samozrejme, mali myslieť aj na finálny vzhľad našej fasády. Od nášho vkusu sa totiž bude odvíjať použitie technických komponentov ako sú zakladacie lišty, armovanie, lepiace malty a stierky, zateplenie sokla či kotvenie izolačných dosiek.

Ak sa nám napríklad páčia tmavé farby, mali by sme počítať s tým, že priťahujú slnečné žiarenie a spôsobujú prehrievanie fasády.

To môže spôsobovať poškodenie omietky a trhliny. Aby sme tomu predišli, potrebujeme zvoliť hrubšiu výstuž. Ak nás láka prírodný kameň, musíme mu prispôsobiť samotnú konštrukciu.

Čo všetko ešte zatepľovanie ovplyvní?

Napriek svojej efektívnosti a estetickosti bude zateplenie vyžadovať zásady do niektorých vonkajších častí domu.

Mali by sme počítať napríklad s výmenou časti odkvapovej rúry, elektroinštalácie či bleskozvodu, demontážou a opätovnou montážou markíz a roliet, satelitov a klimatizačných jednotiek – jednoducho všetkých častí vonkajšieho plášťa, do ktorých zateplenie zasiahne.

Čo ďalej?

Zatepľovanie so sebou prináša okrem finančných nákladov aj potrebu všetko si dopodrobna naplánovať. V ďalšom blogu si preto povieme o rôznych typoch zateplenia a na čo si pri nich dať pozor.

Ak máte zateplenie už nachystané a potrebujete zbaviť vašu starú fasádu nečistôt, obráťte sa na nás. Bomba fasáda prináša ekologické čistenie fasád. Vďaka našej prevratnej patentovanej technológii čistenia fasád máte istotu, že bude vaša fasáda pripravená na nové opláštenie ekologickým a šetrným spôsobom.

Dohodnite si s nami BEZPLATNÚ UKÁŽKU.


Vyplňte nezáväzný formulár a my sa vám ozveme.