Farby a štýly modernej fasády, časť 1.

Fasáde rodinného domu by ste mali venovať rovnakú pozornosť ako jeho interiéru. Podobne ako pri výbere podlahy, stien či okien, aj pri výbere fasády je dôležité myslieť nielen na životnosť, ale aj na estetiku. Inými slovami – fasáda vášho rodinného domu o vás ako o jeho majiteľovi urobí prvý dojem ešte skôr, než niekto prekročí váš prah. Nepodceňujte starostlivosť o fasádu vášho domu. Nechajte čistenie fasád domov na nás, profesionálov.

Dnes sa pozrite s nami na farby a štýly, ktoré z vášho domova urobia oku lahodiace umelecké dielo.

Klasika je klasika

Než sa vrhneme na revolučnejšie materiály, nemôžeme opomenúť tradičnú omietku. Už sa však nemusíte obmedzovať na jednu farbu. Vkusná kombinácia dvoch alebo dokonca troch odtieňov dodá vášmu rodinnému domu nádych modernosti, pričom si zachová tradičnosť.

Farba nie je jediným aspektom, ktorý by ste mali brať do úvahy. Hlavnou úlohou fasády je totiž chrániť vás pred počasím. V závislosti od nadmorskej výšky, polohy a umiestnenia vášho domu si tak môžete vybrať z troch druhov fasádnych náterov – akrylátovéhosikilátového a silikónového. Každý z nich sa vyznačuje odlišnými vlastnosťami vhodnými do rôznych meteorologických podmienok. To, ktorý z nich je pre váš dom najlepší, sme zhrnuli v článku ako vybrať správnu omietku a predĺžiť jej životnosť.

 

Plechom proti vlhkosti

Ak bývate v blízkosti vodnej plochy alebo lesa a máte obavy zo znečistenia fasády plesňami a riasami, plechová fasáda tento problém vyrieši. Jednoducho, no elegantne pôsobiace hliníkové a titánzinkové plechy či plechy z nehrdzavejúcej ocele sú vyrábané s integrovaným odvetrávacím systémom. Zároveň majú výborné termoregulačné vlastnosti – v lete bránia pred prehrievaním interiéru a v zime zase úniku tepla.

Vydolujte zo skla maximum

Sklenená fasáda nemusí byť doménou iba moderných výškových budov. Ak máte jednu zo stien domu otočenú na južnú stranu, sklenená fasáda vám môže zároveň pomôcť ušetriť za kúrenie. Prirodzene totiž získava energiu zo slnka, čím váš dom nahrieva aj počas zimy. Na druhej strane, v lete môže bude v tejto časti domu horúco. Transparentné sklo môžete kombinovať napríklad s drevom a tehlou, a dosiahnuť tak moderný efekt, ktorý oživí okolie vášho rodinného domu.

 

Ekologicky prijateľný vláknocement

Ak vám pri výbere fasády záleží na životnom prostredí, vláknocementová omietka si určite získa vašu pozornosť. Je vyrobená z mletého vápenca, cementu, pevnostných vláken, vody a vzduchu, a vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou voči vetru a manuálnemu poškodeniu. Vláknocementové dosky sa montujú vo forme odvetranej fasády, čo zabezpečuje odparovanie vlhkosti, a zvyčajne majú hrúbku okolo 8 mm. Podobne ako pri omietke, aj tu si môžete vybrať z rôznych farbených variantov či dokonca tvarov – to, ako dosky na fasádu usadíte, závisí len od vášho vkusu.

 

Dbajte na starostlivosť

Ani pri jednej z týchto fasád by ste nemali zabúdať, že si vyžadujú pravidelnú údržbu. Preto sa neváhajte obrátiť na profesionálov, ktorí majú s umývaním fasád bohaté skúsenosti a dokážu ich spoľahlivo vyčistiť.  Informujte sa kedy a ako vyčistiť fasádu vášho rodinného domu.

Neoslovila vás ani jedna z vyššie spomenutých fasád? Nič sa nedeje. V ďalšej časti sa pozrieme na prírodné materiály, vďaka ktorým bude váš dom pôsobiť ako to najútulnejšie miesto v okolí.

Dohodnite si s nami BEZPLATNÚ UKÁŽKU.


Vyplňte nezáväzný formulár a my sa vám ozveme.